Gréckokatolícka cirkev
farnosť Levoča

Nestrácajme čas! Zachraňujme duše!
sv. Terezka z Lisieux


hwww.lifenews.sk

Vyveska

www.kumran.sk

www.magnificat.sk

www.forumzivota.sk

spz.pavolmaria.org

www.cbreurope.sk

www.instituteofleoxiii.org

Najznámejšie pútnické miesto Európy čiastočne sprístupnené pútnikom

Lurdy 24. októbra (RV SK/RV CZ) - Najznámejšie pútnické miesto Európy je znovu čiastočne prístupné pútnikom. Lurdy zaliala minulý víkend po neustávajúcich dažďoch rozvodnená rieka Gave. Spôsobila rozsiahle škody, vyžiadala si uzatvorenie pútnického miesta a evakuáciu stoviek pútnikov.

Celú nedeľu sa intenzívne pracovalo na odstraňovaní nánosov. V tradičnom nedeľnom príhovore pred modlitbou Anjel Pána na svätynu pamätal i Benedikt XVI. Ako informoval biskup Tarbes a Lúrd, Nicolas Brouwet, situácia je teraz stabilizovaná. „Jaskyňa bola úplne pod vodou. Vodnú elektráreň patriacu pútnickému miestu vyradil z prevádzky náraz kmeňa stromu.
Nedostupné zostávajú dve schodištia. Čaká nás veľa práce, predovšetkým na rekonštrukcii kanála a odstránení nánosov,“ uviedol biskup vo videospráve, ktorou sa obrátil na pútnikov a priateľov tohto pútnického miesta.

"Vďaka pomoci požiarnikov, ktorí prišli naozaj včas na miesto, sa s vyčisťovaním oblasti jaskyne začalo okamžite. Okrem nich je tu aj mnoho dobrovoľníkov, aj zo zahraničia. Mnohí telefonovali, že ak je to potrebné, prišli by ihneď, aby pomohli s vyčistením sanktuária a s jeho prinavrátením do normálu," hovorí kaplán pútnického miesta páter Nicholas Gizzi. V pondelok popoludní sa na mieste už uskutočnila tradičná eucharistická procesia s fakľovými pochodňami. V utorok bol umožnený prístup do jaskyne.
Zatiaľ nie sú isté eucharistické slávenia, pretože ozvučenie a celé technické zabezpečenie je zničené. Boli to záplavy najhoršie za posledných
25 rokov. "Samozrejme sklamanie bolo veľké, pretože sme neočakávali také záplavy, nikto si myslel, že jaskyňa bude zaplavená do výšky viac ako meter a pol. Našťastie nedošlo k zraneniu ľudí. Mali sme problémy v niektorých hoteloch, kde museli nariadiť evakuáciu, ale všetko bolo urobené pre väčšiu bezpečnosť pútnikov. Mnohí tu zostali na výpomoc. Dnes tu máme, vďaka Bohu, pekný slnečný deň, a to nás ešte viac povzbudzuje k práci. Život svätyne pokračuje aj napriek nejakým ťažkostiam," dodal Gizzi.

Materiálne straty sa odhadujú na niekoľko sto tisíc euro. Predstavitelia pútnického miesta spoliehajú na pomoc sponzorov. Povodeň spôsobil niekoľkodenný vytrvalý dážď na juhu Francúzska. Pútnický areál bol uzavretý od soboty večera (20. októbra). O deň neskôr bolo z hotelov evakuovaných do vyššie položených oblastí viac než 450 pútnikov. Vlani prijalo mariánske sanktuárium v Lurdoch šesť miliónov pútnikov. Od roku 1858, kedy sa tu Panna Mária zjavila Bernadette Soubirousovej, patria Lurdy medzi najznámejšie pútnické miesta kresťanov.
http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20121024029

Uverejnené: 26.10.2012
Autor: TK KBSDnes je Nedeľa 25.septembra 2022.
Dnes oslavuje meniny Vladislav
Zajtra oslavuje meniny Edita

Najbližšia liturgia Levoča:
Nedeľa 25.09 o 10:00 hod

Najbližšia liturgia Sp.Podhradie:
Nedeľa 25.09 o 8:00 hod

Najbližšia aktivita:

Najbližšia akcia:

Partnerske stránky: www.fartore.sk, Farnosť Malcov