Gréckokatolícka cirkev
farnosť Levoča

Ježiš sa robí chudobným, aby sme mu mohli darovať lásku.
Sv.Terezka z Lisieux


hwww.lifenews.sk

Vyveska

www.kumran.sk

www.magnificat.sk

www.forumzivota.sk

spz.pavolmaria.org

www.cbreurope.sk

www.instituteofleoxiii.org

XXI. ročník Medzinárodného festivalu duchovných piesní byzantského obradu

Prešov 23. novembra (TK KBS) Tradičný festival byzantských zborových spevov prekročil prah dvoch desaťročí a úspešne vykročil do ďalších ročníkov. V dňoch 16. – 18. novembra 2012 sa uskutočnil už XXI. ročník Medzinárodného festivalu duchovných piesní byzantského obradu pod záštitou Mons. Ľubomíra Petríka, hovorcu Gréckokatolíckeho arcibiskupstva.

V piatok podvečer vstúpila do Gréckokatolíckeho katedrálneho chrámu sv. Jána Krstiteľa v Prešove festivalová atmosféra v podobe otváracej svätej liturgie, ktorú svojím spevom sprevádzal domáci katedrálny zbor.

Program pokračoval festivalovým koncertom v sobotu 17. novembra o 14. 00 hod. Za prítomnosti Mons. Jána Babjaka SJ, prešovského gréckokatolíckeho arcibiskupa a metropolitu, pražského emeritného biskupa Mons. Jána Eugena Kočiša, prof. Oľgy Benč, generálnej konzulky Ukrajiny na Slovensku, a mnohých ďalších vzácnych hostí a veľkého počtu poslucháčov sa predstavilo celkom osem speváckych zborov.

V prvej časti koncertu vystúpili katedrálne zbory – Gréckokatolícky katedrálny zbor sv. Jána Krstiteľa z Prešova (dirigent Valéria Hricovová), košický Zbor sv. Cyrila a Metoda pri Katedrálnom chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky (dirigent Lucia Lovašová) a bratislavské zbory Chrysostomos (dirigent Martin Škoviera) a Kyrillomethodeon (dirigent Ladislav Sabolčák), pôsobiace pri Gréckokatolíckom katedrálnom chráme Povýšenia sv. Kríža.

Druhá časť koncertu patrila mužským zborom a zborom zo zahraničia. Predstavil sa mužský Zbor sv. Romana Sladkopevca, ktorého členmi sú bohoslovci – študenti Gréckokatolíckej teologickej fakulty v Prešove (dirigent Valéria Hricovová) a Kňazský zbor sv. Jakuba (dirigent o. Daniel Porubec). Miešaný chrámový zbor AXIOS pri Chráme sv. archanjela Michala studitského monastiera z ukrajinského Ľvova pod vedením Marty Karapinky si podmanil poslucháčov svojím umelecky vysoko hodnotným vystúpením. Ako posledný vystúpil srbský zbor ROZANOV z Djurdjeva. Je to zbor, ktorý pracuje pri farnosti Narodenia Presvätej Bohorodičky a jeho zvláštnosťou je, že medzi jeho členov patria príslušníci gréckokatolíkov aj pravoslávnych, ktorých spája spoločná láska k zborovému spevu. Pod vedením dirigentky Tatiany Barny si zaspievali aj duchovní otcovia, z ktorých hlavne o. Joachim Hološnjaj zaujal svojím krásnym sólovým spevom. Spevácky výkon tohto zboru bol krásnym vyvrcholením celého festivalového koncertu.

V úplnom závere koncertu zaznela v podaní účinkujúcich zborov spoločná pieseň Budi imja Hospodne, ktorá v tomto mohutnom prevedení zanechala v poslucháčoch silný dojem. Demonštrovala krásu a duchovnú hĺbku byzantských zborových spevov. Príhovor a požehnanie o. arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka a spoločný spev „mnoholitstvija“ všetkých prítomných umocnil krásne dojmy účinkujúcich aj poslucháčov.

Súčasťou programu bolo odovzdávanie ceny Emila Korbu. Udeľuje ju Redakcia časopisu SLOVO pod záštitou PETRY, n. o. a Gréckokatolíckeho arcibiskupstva v Prešove. Cena sa udeľuje raz za tri roky v troch kategóriách: publikačná činnosť alebo prispievateľ v časopise Slovo, webová stránka alebo elektronické médium a vydané, či zrealizované dielo. Emil Korba bol gréckokatolícky kňaz a šéfredaktor časopisu Slovo od roku 1970 až do svojej predčasnej smrti v roku 1978. Svojím zanietením na ňom zanechal svoju pečať priamo a aj cez pôsobenie svojich priateľov.
Cenu z rúk o. arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka prijali za publikačná činnosť pani Mária Žarnayová, v kategórii webová stránka alebo elektronické médium pán Matúš Kipikaša, v kategórii vydané, či zrealizované dielo akademický maliar Mikuláš Klimčák, za prínos pre časopis Slovo ako jeho prvý šéfredaktor špeciálnu cenu in memoriam o. Ladislav Hučko.

V nedeľu bol naplnený duchovný rozmer festivalu spevom zborov z Bratislavy, Ukrajiny a Srbska na svätých liturgiách v katedrálnom chráme a v chrámoch na Sídlisku III a sídlisku Sekčov.
Organizátormi festivalu sú Gréckokatolícke arcibiskupstvo v Prešove a Združenie Sakrálne spevy Východu. Podujatie finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.
http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20121123016

Uverejnené: 23.11.2012
Autor: TK KBSDnes je Nedeľa 25.septembra 2022.
Dnes oslavuje meniny Vladislav
Zajtra oslavuje meniny Edita

Najbližšia liturgia Levoča:
Nedeľa 25.09 o 10:00 hod

Najbližšia liturgia Sp.Podhradie:
Nedeľa 25.09 o 8:00 hod

Najbližšia aktivita:

Najbližšia akcia:

Partnerske stránky: www.fartore.sk, Farnosť Malcov